نکات کلیدی در تهویه مزارع ماینینگ و استخراج رمز ارزها

۳٫۳
(۱۲)

ماینینگ یا استخراج رمز ارزها به خصوص بیت کوین از جمله فعالیت‌هایی است که در طی چند سال اخیر پا به عرصه ظهور گذاشته است و روزبه‌روز به طرفداران آن نیز افزوده می‌شود. در ایران این پدیده با تأخیر چندساله هم اکنون طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما این موضوع نیز همانند هر فناوری جدیدی مشکلات و چالش‌های مختلفی دارد. این چالش‌ها در حوزه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پیرامون استخراج این رمز ارزها متفاوت است. در این نوشتار سعی می‌کنیم اندکی از مشکلات تهویه مزارع ماینینگ رمز ارزها را بررسی کنیم.

موضوع تهویه دستگاه‌های استخراج رمز ارزها شامل دو بخش اصلی است. بخش اول تهویه خود دستگاه‌های استخراج مورد توجه می‌باشد و بخش دوم تهویه فضای نصب دستگاه‌های استخراج رمز ارزها مد نظر است.

 

بخش اول: دستگاه‌های استخراج

دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال در تمام گروه‌های خود دارای تهویه مستقل و مرتبط با دستگاه می‌باشند. چه در مورد انواع دستگاه‌هایی که مستقلاً کار استخراج را برای ارزهایی مانند بیت کوین انجام می‌دهند، چه دستگاه‌هایی که در قالب چندین کارت گرافیکی کار استخراج را انجام می‌دهند.

 

ماینینگ با کارت گرافیک

 

نکته مهم پیرامون تهویه خود دستگاه‌ها این است که این تهویه به صورت موضعی فقط دمای قطعات الکترونیکی حساس دستگاه را از طریق عبور جریان هوای محیط بیرونی، تحت کنترل قرار می‌دهد پس دمای محیط پیرامون اثر مستقیمی بر عملکرد فن‌های نصب‌شده بر روی تجهیزات ماینینگ خواهد گذاشت.

عملکرد این سیستم تهویه در کارکرد ماژول‌ها بسیار مهم و موثر است زیرا با مشکل در تهویه این قسمت طبیعتاً دستگاه به سرعت دچار خسارت خواهد شد.

 

بخش دوم: فضای نصب دستگاه‌ها

دستگاه‌های استخراج رمز ارزها معمولاً به صورت گروهی مورد استفاده قرار می‌گیرند و این استفاده گروهی با توجه به میزان مصرف انرژی در این دستگاه‌ها گرمای زیادی تولید می‌کند. در واقع گرمای خروجی از دستگاه که در قسمت اول توضیح داده شد وارد محیط عمومی نصب دستگاه‌ها شده و منجر به افزایش دمای عمومی و نهایتاً دمای ورودی هر دستگاه می‌شود که این امر خنک کاری این دستگاه‌ها را با اختلال مواجه می‌کند و سرانجام موجب آسیب خواهد شد. بنابراین تهویه عمومی فضای نصب و استفاده دستگاه‌ها اهمیت بسیار زیادی بر عملکرد هر واحد از این دستگاه‌ها دارد.

به صورت کلی تهویه مزارع ماینینگ ا از طریق پایین آوردن دمای محیط مقدور است که این مسئله نیز با استفاده از دو روش کلی مقدور است.

  • روش اول: واردکردن مقادیر متناسبی هوای خنک و خارج کردن آن هوا بعد از چرخشی مناسب در محیط

  • روش دوم: پایین آوردن دمای محیط از طریق تولید و چرخش هوای خنک در همان محیط بسته

در روش دوم می‌توان از انواع دستگاه‌های برودتی مانند چیلر و کولر گازی و مشابه آن بهره جست که به واسطه هزینه بالای راه‌اندازی و مصرف انرژی برای موضوع استخراج رمز ارزها پیشنهاد نمی‌گردد زیرا می‌تواند هزینه مصرف برق برای استخراج رمز ارزها را تا ۷۰ درصد افزایش دهد که از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

اما روش اول که شامل تهویه محیط از طریق نصب مناسب فن‌ ها صنعتی برای ورود و خروج هوا است هزینه‌های بسیار پایین‌تری نسبت به روش دوم دارد و از نظر سهولت اجرا و راه‌اندازی نیز دارای مزیت‌های قابل‌توجهی نسبت به سیستم‌های برودتی است. اما برای استفاده از این روش، نوع فن و چیدمان آن به جهت عبور مناسب هوا بسیار اهمیت دارد که این امر با محاسبه دقیق قابل انجام است.

البته این نوع تهویه در زمانی که دمای محیط بیرونی بیشتر از نقطه مطلوب عملکرد ورودی هر دستگاه باشد کارکرد مناسبی نخواهد داشت که این امر وابستگی مستقیم به محل جغرافیایی استفاده از دستگاه‌های استخراج رمز ارزها دارد. اما به طور کلی در صورتی که طراحی دقیق و مناسبی صورت گیرد این روش در بیشتر روزهای سال در کشور ما عملکرد مطلوبی خواهد داشت.

 

تهویه مزارع ماینینگ بیت کوین

 

به طور خلاصه برای تهویه مزارع ماینینگ لازم است که محیط نصب از طریق استفاده مناسب از فن‌های هوای تازه و اگزاست تهویه گردد. در این میان نوع فن استفاده‌ شده و طراحی نحوه نصب آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

به عنوان مثال در یک مزرعه استخراج رمز ارز به ازای هر دستگاه استخراج با توان تقریبی ۱۵۰۰ وات باید در حدود ۳۵۰ مترمکعب در ساعت تخلیه هوا داشته باشیم. در واقع به ازای هر واحد ۱۰۰۰ واتی مصرف در مزارع ماینیگ بین ۲۰۰ الی ۲۵۰ متر مکعب جابجایی هوا لازم است که این جابجایی از سه روش زیر قابل دستیابی است:

  1. ورود مکانیکی هوای تازه به محیط

  2. اگزاست مکانیکی هوای محیط استخراج

  3. ترکیب ورود هوای تازه و خروج آن به میزان مورد نیاز در محیط استخراج رمز ارزها

البته با توجه به روش های مرسوم جابجایی هوا در کشور می‌توان این میزان هوا را از طریق انواع فن ها به صورت معمول و یا از طریق یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات سرمایشی در کشور یعنی کولر آبی تامین کرد.

البته در صورتیکه هوای لازم از طریق فرایند ورود مکانیکی به وسیله کولر آبی تامین گردد لازم است که به دو نکته مهم دقت شود.

  1. حتما میزان خروج هوا در این روش متناسب با هوای ورودی تنظیم گردد.

  2. حتما میزان رطوبت ورودی به محیط تحت کنترل باشد زیرا رطوبت اضافی از طریق کنترل نامناسب خروجی و ورودی هوا می‌تواند به دستگاه های استخراج آسیب برساند.

ذکر این نکته لازم است که میزان هوای تازه مورد اشاره در مثال فوق در حالت تهویه جریان عبوری در نظر گرفته شده است درواقع در این حالت فرض اولیه بر این بوده که سیکل تهویه به صورت کاملا باز می‌باشد.

امتیاز شما برای ما اهمیت دارد

‫2 نظر ارسال شده در “نکات کلیدی در تهویه مزارع ماینینگ و استخراج رمز ارزها

دیدگاهتان را بنویسید