چطور اگزاست فن را به درستی انتخاب کنیم؟

exhaust-fan-1
۲٫۷
(۱۰۳)

نحوه انتخاب درست اگزاست فن

اگزاست فن چیست؟ به هر دستگاهی که هوا را از یک محیط مکیده و به محیطی دیگر منتقل کنید اگزاست فن می‌گویند.

تهویه ساختمان هوای تازه و تمیز را جایگزین هوای کثیف یا کل هوای محیط می‌کند. با اینکه فرآیند تهویه برای کاربردهای بسیار متنوعی مورد نیاز است، اما اصول جریان هوا تغییر نمی‌کند: هوای نامطلوب خارج می‌شود، هوای تازه وارد می‌شود. متغیرهای مهمی که بسته به کاربرد تغییر می‌کنند عبارت‌اند از:  نوع فن و ظرفیت هوادهی، مقاومت جریان هوا (فشار استاتیک یا (Static Pressure) و صدای تولیدی توسط فن (Sones).

گاهی اوقات شما به اگزاست فن‌ نیاز دارید که کار خاصی را انجام دهد، اما مشخص نیست که از چه نوعی باید استفاده کنید یا حتی ظرفیت هوادهی آن چقدر باید باشد. در این صورت، باید عملکرد برخی از خصوصیات اگزاست فن را امتحان کنید. ذکر خصوصیات فن به‌طور دقیق امکانپذیر نیست، اما زمانی که کاربرد فن مشخص شود،می‌توان با اطمینان بیان نمود.

معیارهایی برای تعیین یک اگزاست فن

بر اساس کاربرد، ۴ پارامتر را برای انتخاب یک اگزاست فن می­‌توان تعیین کرد. این پارامترها عبارت‌اند از:

 

  • نوع فن

تمام فن­ ها عمل اصلی جابجایی هوا از محلی به محل دیگر را انجام می‌دهند. اما تفاوت زیاد در کاربردهای اگزاست فن، تولیدکنندگانی را می­‌طلبد که مدل‌های متنوعی را تولید کنند. هر مدل برای کاربردهای خاص فوایدی دارد که اقتصادی ­ترین وسایل جابجایی هوا را  برای آن استفاده فراهم می­‌آورد. شگرد اکثر کاربران این است که  تمام مدل‌های موجود را طبقه‌بندی می‌کنند تا آن نوع فن را که برای نیازهایشان مناسب است بیابند. در ادامه دستورالعمل­هایی را بیان می‌کنیم.

  • اتصال مستقیم (بدون تسمه یا Direct Drive) و تسمه‌­دار (Belt Drive)

فن­ های بدون تسمه برای حجم­های پایین (۲۰۰۰ CFM یا کمتر) و فشارهای استاتیک پایین (”۰٫۵ یا کمتر) اقتصادی هستند. به نگهداری کمی نیاز دارند و بیشتر موتورهای بدون تسمه را می‌توان جهت تنظیم ظرفیت هوادهی با امکان کنترل سرعت استفاده کرد. فن­ های تسمه دار برای حجم­های بالای ۲۰۰۰ CFM یا فشارهای بالای ”۰٫۵ مناسب‌تر هستند. قرقره­ های قابل تنظیم امکان تنظیم ۲۵ درصدی سرعت و ظرفیت هوادهی فن را فراهم می­کند. فن­ های دمابالا مخصوصا اگزاست فن ­های  با دمای بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد (بالای ۱۲۲ درجه فارنهایت) تقریبا همیشه تسمه­ دار هستند.

  • پیشران یا گریز از مرکز

فن­ های پروانه­ چرخ، با فراهم نمودن یک روش اقتصادی، حجم‌های بزرگی از هوا (بالای ۵۰۰۰ CFM) را در فشارهای استاتیک پایین (۰٫۵ ” یا کمتر) جابجا می­کنند. موتورها نوعا در جریان هوایی نصب می‌شوند که کاربرد اگزاست فن را به هوای نسبتا تمیز با حداکثر دمای ۴۰ درجه سانتی گراد (۱۰۴ درجه فارنهایت) محدود می­کند. فن ­های گریز از مرکز در فشارهای استاتیک بالاتر، کارآمدتر هستند و آرام‌تر از فن­ های پیشران کار می­کنند. بسیاری از مدل‌های فن‌های گریز از مرکز با موتورهایی طراحی می­شوند که بیرون از جریان هوا نصب می­شوند تا هوای آلوده و پرحرارت را تهویه کنند.

  • موقعیت فن

مدل‌های اگزاست فن به‌گونه‌ای طراحی می­شوند که در سه موقعیت رایج نصب شوند: پشت بام، دیوار و کانال. در تمام موقعیت‌ها، اجزای اصلی فن تغییر نمی­کند. فقط محفظه فن دچار تغییر می­‌شود تا نصب آن حتی­‌الامکان راحت باشد. تعیین بهترین موقعیت فن به الگوی مطلوب جریان هوا و ویژگی‌های فیزیکی ساختمان بستگی دارد. با بررسی ساختار ساختمان و تجسم اینکه هوا چطور باید گردش کند، می‌توان محل قرارگیری فن را مشخص نمود.

  • ظرفیت هوادهی (CFM)

زمانی که نوع اگزاست فن مشخص شد، باید حجم تبادل هوا تعیین گردد. کدهای ساختمان باید دارای اطلاعات مربوط به تغییرات پیشنهادی هوا برای تهویه مناسب باشد. این رنج‌­های مشخص شده، مناطق متناظر را در بیشتر موارد به اندازه کافی تهویه می‌­کند. با این وجود، در موارد نادر ممکن است به رنج «دقیقه بر تغییر» خارج از استاندارد مشخص شده، نیاز باشد. برای تعیین عدد واقعی مورد نیاز در یک رنج، موقعیت جغرافیایی و میانگین سطح بازدهی منطقه را مدنظر قرار دهید.

برای آب و هوای گرم و کارکرد سنگین­ تر از حد معمول، عدد پایین­ تر رنج را انتخاب کنید تا هوا سریع‌تر تغییر کند. برای آب و هوای معتدل با کارکرد سبک‌تر، عدد بالاتر رنج را انتخاب کنید. با استفاده از فرمول زیر، ظرفیت هوادهی مورد نیاز برای تهویه کافی منطقه را محاسبه و بر اساس آن اگزاست فن مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

 

اگزاست فن

 

حجم اتاق= CFM (طول× عرض× ارتفاع) = (تغییر بر دقیقه)/ حجم اتاق

در جدول زیر برخی از تغییرات پیشنهادی هوا برای رنجی از سایزهای اتاق آمده است.

تغییرات پیشنهادی هوا برای تهویه مناسب
CFM = Room Volume/Min.Chحجم اتاق = طول× عرض× ارتفاع
منطقهتغییر/دقیقهمنطقهتغییر/دقیقهمنطقهتغییر/دقیقه
سالن اجتماعات۱۰-۳سالن غذاخوری۷-۳کارخانه آسیاب۸-۳
اتاق زیر شیروانی۴-۲اتاق غذاخوری۸-۴اداره۸-۲
تالار کنفرانس۱۰-۳خوابگاه۸-۵مرکز بسته بندی میوه­جات۵-۲
نانوایی۳-۲خشک‌شویی۵-۲اتاق آبکاری۵-۱
انبار غله۱۸-۱۲موتورخانه۳-۱کارخانه چاپ۸-۳
سالن آرایش۵-۲کارخانه۷-۲اتاق عکاسی۲-۱
اتاق بویلر۳-۱کارخانه ذوب فلزات۵-۱اتاق بازی و تفریح۸-۲
باشگاه بولینگ۷-۳گاراژ۱۰-۲منزل۸-۲
کافه تریا۵-۳اتاق ژنراتور۵-۲رستوران۱۰-۵
کلیسا۱۰-۴ورزشگاه سرپوشیده۸-۳سرویس بهداشتی۷-۵
کلاس درس۶-۴آشپزخانه۵-۱فروشگاه۷-۳
اتاق باشگاه۷-۳آزمایشگاه۵-۲اتاق انتقال۵-۱
دالان و راهرو۲۰-۶مغازه لباسشویی۴-۲انبار فروشگاه۱۰-۳
کارگاه لبنیات۵-۲فروشگاه ماشین۶-۳اتاق جلسه۱۰-۳

 

  • فشار استاتیک (Static Pressure)

اندازه گیری دقیق فشار استاتیک برای انتخاب اگزاست فن مناسب، بسیار مهم است. فشار استاتیک فن به “اینچ گیج آب” اندازه گیری می‌شود. یک پوند بر اینچ مربع معادل ۲۷٫۷ ”Pascal است. فشار استاتیک در  سیستم های فن معمولا کمتر از ۲ Pascal یا ۰٫۰۷۲ Psi است. اگزاست فن عکس زیر نشان می‌دهد که چطور فشارهای استاتیک در کانال­ کشی با مانومتر اندازه گیری می‌­شوند. اختلاف فشار بین کانال و اتمسفر موجب ایجاد اختلاف در سطوح آب پایه­ های مانومتر می‌شود. این اختلاف، فشار استاتیک است که به اینچ گیج آب اندازه گیری می‌شود.

در اگزاست فن موجود در تصویر، هوا از طریق کانال به سمت بالا کشیده می‌شود چون اگزاست فن در قسمت بالای کانال یک ناحیه کم فشار ایجاد می­کند. همین اصل است که به ما امکان نوشیدن نوشابه از طریق نی را می­‌دهد. میزان فشار استاتیکی که فن باید بر آن غلبه کند، به سرعت هوا در کانال، تعداد پیچهای کانال (و سایر اجزای مقاومتی) و طول کانال بستگی دارد. برای سیستمهایی با طراحی مناسب و ترکیب کافی هوا، به کمک دستورالعمل‌های جدول زیر می‌توان فشار استاتیک را تخمین زد.

دستورالعمل فشار استاتیک
بدون کانال۰٫۰۵ تا ۰٫۲
کانال‌دار۰٫۲ تا ۰٫۴ در ۱۰۰ فوت کانال (فرض بر این است که سرعت هوای کانال در رنج ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ فوت بر دقیقه قرار می‌گیرد)
متعلقات۰٫۰۸ در هر متعلقات (زانو، پنجره توری، گریل، دمپر و غیره)
اگزاست هود آشپزخانه۰٫۶۲۵ تا ۱٫۵
مهم: مقتضیات فشار استاتیک به میزان چشمگیری تحت تاثیر میزان ترکیب هوای تامین شده برای منطقه است. ترکیب ناکافی هوا فشار استاتیک را افزایش می‌دهد و میزان هوایی که خارج می‌شود را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که برای هر فوت مکعب هوای خروجی، یک فوت مکعب هوا باید تامین شود.

 

"<yoastmark

 

  • صدای تولیدی (Sones)

صدای تولید شده توسط اگزاست فن را باید مد نظر قرار داد. در صنعت فن، واحد رایج بیان میزان فشار صدا، sone است. در اصطلاح کاربردی، بلندی یک sone معادل صدای یخچالی است که از فاصله ۵ فوتی در یک اتاق متوسط به گوش می‌رسد. Sone کمیت خطی میزان فشار صدا است. مثلا صدای ۱۰ sone دو برابر صدای ۲۰ sone است. با کمک محدوده­ های پیشنهادی برای جدول بلندی صدای اتاق که در زیر آمده، رنج sone قابل قبول را برای کاربرد مربوطه تعیین کنید. به عنوان یک راهنمایی کلی، فنی را انتخاب کنید که رنج sone آن در رنج مشخص شده قرار داشته باشد.

SonesDBA
۴-۱٫۳۴۸-۳۲منازل شخصی (روستا و حومه شهر)
۵-۱٫۷۵۱-۳۶اتاق‌های کنفرانس
۶-۲۵۴-۳۸اتاق‌های هتل، کتابخانه ها، سینما، اداره
۸-۲٫۵۵۸-۴۱مدارس و کلاسهای درسی، اتاق بیمار در بیمارستان، اتاق‌های جراحی
۹-۳۶۰-۴۴اتاق‌های دادگاه، موزه‌ها، آپارتمانها، منازل شخصی
۱۲-۴۶۴-۴۸رستوران‌ها، راهروها، اداره‌های همگانی باز، بانک‌ها
۱۵-۵۶۷-۵۱دالانها و راهروها، توالتها و حمامها
۲۱-۷۷۲-۵۶آشپزخانه­های هتل، خشکشویی­ها، سوپرمارکتها
۳۶-۱۲۸۰-۶۴ماشین آلات سبک، خطوط مونتاژ
۵۰-۱۵۸۴-۶۷فروشگاه­های ماشین
۶۰-۲۵۸۷-۷۴ماشین آلات سنگین

         

امتیاز شما برای ما اهمیت دارد

دیدگاهتان را بنویسید